Μαριάννα Ανδρεάδη

Νηπιαγωγός

Συνεργασία γονέων και εκπαιδευτικού,

μία απαραίτητη διαδικασία

Ένας βασικός παράγοντας για να κυλίσει μια όμορφη, εποικοδομητική σχολική χρονιά είναι η συνεργασία γονέων και εκπαιδευτικών. Ο σκοπός είναι κοινός και αφορά την πρόοδο και την ολοκληρωμένη κοινωνική και συναισθηματική ανάπτυξη του παιδιού.
Πώς μπορεί να γίνει αυτό;
Πρώτα απ’ όλα πρέπει να υπάρχει μία σχέση εμπιστοσύνης και η πρόθεση για ουσιαστική επικοινωνία. Να παρουσιάζουμε στον εκπαιδευτικό την πραγματική εικόνα που έχει το παιδί στο σπίτι, χωρίς φόβο. Ας μην ξεχνάμε ότι ο δάσκαλος είναι εκεί για να μοιραστούμε τις ανησυχίες μας σε σχέση με το παιδί, να ακούσει τις αγωνίες μας, να μας καθοδηγήσει και να μας συμβουλέψει. Όχι για να μας κρίνει. Καλό είναι να λαμβάνουμε σοβαρά τις συμβουλές που μας έδωσε καθώς η εφαρμογή τους θα βοηθήσει το παιδί μας.

Τελειώνοντας, ας μην ξεχνάμε ότι ο δάσκαλος ή η δασκάλα είναι με το παιδί μας αρκετές ώρες την ημέρα και το παιδί αποκτά μια ισχυρή σχέση μαζί του/της. Ο μαθητής πρέπει να νιώσει ότι ο εκπαιδευτικός είναι πλήρως αποδεκτός από τον γονιό του. Είναι μεγάλο λάθος ακόμα και στις περιπτώσεις που δε συμφωνούμε με κάποια εκπαιδευτική τακτική του δασκάλου να τον κατηγορούμε ή να τον μειώνουμε μπροστά στο παιδί μας. Είναι προτιμότερο οτιδήποτε μας προβληματίζει να το συζητήσουμε με τον/ την εκπαιδευτικό της τάξης σε προσωπικό επίπεδο.
Με καλή διάθεση και από τις δύο πλευρές και κοινό σκοπό τη βελτίωση και την πρόοδο των παιδιών η συνεργασία γονέων και δασκάλου θα φέρει τα επιθυμητά αποτελέσματα!
Πηγή Άρθρου το οποίο επεξεργάστηκα: https://www.athinodromio.gr/%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CE%B3%CE%BF%CE%BD%CE%AD%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-2/

Σπιτική Πλαστελίνη

Η πλαστελίνη αρέσει σε όλα τα παιδιά. Πόσο μάλλον όταν την φτιάξετε μαζί στο σπίτι!
Είναι εύκολη, εύπλαστη και μυρίζει υπέροχα. Αποτελεί καλή άσκηση για τα δαχτυλάκια αφού τα δυναμώνει και τα προετοιμάζει να κρατήσουν τη γραφική ύλη (μολύβι, μαρκαδόρους κ.τ.λ.).
*Για να διατηρηθεί να την αποθηκεύσετε σε ένα τάπερ ή μια πλαστική σακούλα.

Για την πλαστελίνη θα χρειαστείτε:

• 2 κούπες αλεύρι για όλες τις χρήσεις
  • ½ κούπα αλάτι
  • 1 κούπα βραστό νερό (για λόγους ασφαλείας να το βάλει ενήλικας)
  • 2 κουταλιές της σούπας καλαμποκέλαιο
  • Χρώματα ζαχαροπλαστικής
  • 2 κουταλιές της σούπας ξυνό (θα το βρείτε στα μπαχαρικά στο σούπερ μάρκετ, είναι πολύ οικονομικό λιγότερο από 1ευρώ, βοηθάει πολύ στο να γίνει ελαστική η πλαστελίνη)
  • 1 κουταλιά της σούπας σκόνη βανίλιας

1. Ανακατεύεται όλα τα υλικά μαζί εκτός από το χρώμα ζαχαροπλαστικής (αν χρειαστεί προσθέτετε νερό ή αλεύρι ΑΛΛΑ προσοχή να παραμείνει εύπλαστη, μας ενδιαφέρει απλά να μην κολλάει.Μην φοβηθείτε αν είναι πολύ μαλακή διότι όταν παγώσει θα είναι εντάξει.
  2. Έπειτα χωρίζεται την πλαστελίνη σε μικρές μπάλες και  προσθέτετε το χρώμα της αρεσκείας σας. Αυτή η συνταγή θα βγάλει αρκετή ποσότητα πλαστελίνης για να φτιάξετε τουλάχιστον 7 διαφορετικά χρώματα.
Το χρώμα της σπιτικής πλαστελίνης θα βγει σε πιο παστέλ αποχρώσεις.
Το ζύμωμα να γίνει από ενήλικα διότι το μείγμα περιέχει καυτό νερό.

Εμείς φέτος τη φτιάξαμε για να γιορτάσουμε την Παγκόσμια Μέρα των Ζώων (4 Οκτωβρίου).

Καλή σας επιτυχία!!

Επικοινωνία: andreadim@sch.gr